Jak modlić się psalmami?

Niektórzy twierdzą, że najdłuższa księga Pisma Świętego zawiera w sobie modlitwy pasujące do każdej okazji. Chcesz to sprawdzić? Wprowadź modlitwę psalmami do swojej codzienności!

Autorzy psalmów rzeczywiście mogą Ci towarzyszyć we wszystkim, co przeżywasz. Z psalmami możesz przeżywać zachwyt pięknem stworzenia i dziękować Bogu za nowy dzień (Ps 5, 57, 65, 86, 108) oraz powierzać Mu siebie, gdy udajesz się na spoczynek (Ps 27, 62, 91). Psalmy są świetnymi towarzyszami smutku i tęsknoty (Ps 42, 51,), a nawet rozpaczy i bezsilności (Ps 7, 12, 22, 69). Pozwalają wyrazić przed Panem Bogiem zaufanie (Ps 25), ale też wylać przed Nim wszystkie swoje żale, gdy brakuje sił (Ps 38, 80, 88). Wreszcie – pomagają w niezwykły sposób wyrażać zachwyt Bogiem (Ps 9, 46) i uwielbiać Go (Ps 47, 104, 148, 150). Rozbudzają wyobraźnię, gdy wyobrazimy sobie, z jak wielką radością Izraelici musieli śpiewać te pieśni przy wtórze wielu instrumentów. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci wprowadzić psalmy do swojej modlitwy.

Notuj, czym dany psalm jest dla Ciebie

Powyżej znalazło się kilka propozycji psalmów na konkretny stan, w którym znajduje się człowiek. Zawierają jednak one takie bogactwo treści, że ciężko je tak po prostu sklasyfikować w jedną tabelkę. Ktoś kiedyś przelał w słowa swoją modlitwę oddaną Bogu, a teraz Bóg działa w sercach tych, którzy tymi słowami się modlą. A ponieważ On zna Twoje serce i to ma być Twoje osobiste spotkanie z Nim – szukaj swojej drogi. Poznawaj psalmy i zapisuj sobie, czym są dla Ciebie.

Uczestnicy “CrossPostu” podczas jednego ze spotkań live dzielili się swoimi ulubionymi psalmami. Wskazali psalmy: 5, 15, 38, 90, 100, 138. Ty też możesz już niebawem mieć kilka swoich ulubionych psalmów. Sięgnij po tę księgę już dziś, a w niej, albo w swoim plenerze, zanotuj, co znaczy dla Ciebie psalm, którym się dziś modlisz.

Pomyśl o tych, o których ten psalm opowiada

Psalm jest radosny, a Tobie dziś jest raczej smutno? A może opowiada o wielkiej tęsknocie, a Ty chcesz dziś przede wszystkim skakać z radości i uwielbiać Boga? To się wcale nie kłóci! Modlitwa psalmami – ze świadomością, że dziś tymi psalmami modlą się miliony ludzi – prowadzi nas do odkrywania tajemnicy Kościoła. A więc jeśli masz w sobie dużo radości i ufności – pomyśl o tych, którym bardzo ich dzisiaj brakuje. A jeżeli jest w Tobie ogromna tęsknota za Bogiem – podziękuj za tych, którzy dzisiaj są bardzo blisko Niego.

Dzieląc ze wspólnotą Kościoła to, co masz w sobie, nigdy nie pogrążysz się w samotności, a modlitwa milionów innych chrześcijan poniesie Twoje prośby prosto do Boga!

Zaśpiewaj

Psalmy powstały w konkretnym celu – po to, aby je śpiewać! I nie musisz uczyć się języka hebrajskiego, żeby to zrobić… chociaż przyznam, że poznawanie ich w oryginale to zagłębienie się w naprawdę niezwykły świat poezji!

Większość psalmów zainspirowała twórców do komponowania do nich melodii. Bardzo możliwe, że znasz na pamięć wiele fragmentów właśnie dlatego, że znasz pieśni czy piosenki oazowe, które są nimi inspirowane. Czytając psalmy będziesz odkrywał, że są Ci bardziej znajome, niż się wydawało. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby podczas modlitwy po prostu uklęknąć przed Bogiem i zamiast czytać psalm… zaśpiewać go!

Spróbuj sięgnąć po Liturgię Godzin

Liturgia Godzin, czyli – w skrócie – brewiarz. Modlą się nim nie tylko księża i siostry zakonne, już sama pełna nazwa wskazuje, że to “codzienna modlitwa Ludu Bożego”. W brewiarzu każda z modlitw, które są przypisane na konkretne pory dnia, oparta jest właśnie o psalmy, odmawiane w cyklu czterotygodniowym. Jeśli chcesz, aby wypełniły one Twoją modlitwę, sięgnij po brewiarz (na początku wystarczy aplikacja, np. “Pismo Święte”), i spróbuj pomodlić się przez kilka dni konkretnymi modlitwami, np. jutrznia rano i kompleta przed snem. Zobaczysz, jak niezwykle psalmy zaczną Cię prowadzić przez dzień.

Masz inne pomysły dotyczące modlitwy psalmami? Koniecznie podziel się nimi z nami!