Wypełniamy pierwsze strony planera!

Trzymasz planer CrossPost w rękach… i co dalej? Są pola, co do których masz wątpliwości? Nie przejmuj się – pomożemy!

Wielki Post zapowiada się jako wyjątkowa podróż! Pierwsze strony planera mają pomóc w tym, żeby dobrze się do niej przygotować. Najpierw proponujemy Ci refleksję nad sobą, później podjęcie postanowień oraz wyznaczenie celów. Ponieważ każdy z nas jest inny, tak zaprojektowaliśmy planer, aby każdy mógł dostosować go do siebie. Pierwsze strony mają pomóc w tym, że spojrzeć całościowo na przygodę z CrossPostem, która Cię czeka. Zrób sobie dobrą herbatę, znajdź wygodne miejsce, możesz też włączyć naszą tegoroczną playlistę – i zabieramy się do roboty!

Moja drużyna

Na stronie nr 4 kilka informacji o sobie – zachęcamy Cię do rozpoczęcia od środkowego pola “JESTEM”. Co powiesz na swój temat osobie, którą widzisz pierwszy raz w życiu? Co uważasz za najważniejsze informacje o sobie? Tu wpisujemy to, co określa naszą tożsamość – każdego z nas definiują w jakiś sposób relacje (syn/córka, brat/siostra, mąż/żona, przyjaciel/przyjaciółka), zainteresowania i wykształcenie (uczeń, student, lekarz, sprzedawca) oraz role, które przyjmujemy, np. we wspólnocie (lider, animator). Możesz tutaj też wpisać cechy charakteru, które uważasz za ważne. Pamiętaj jednak, aby pisać o sobie to, co dobre.

Z tego pola możesz przejść bezpośrednio do “CO NAJBARDZIEJ LUBIĘ W SOBIE”. Jeśli masz problem z odpowiedzią na to pytanie – zadzwoń do przyjaciela albo zapytaj mamę, co w Tobie lubi. Serio. Ludzie, którzy nas kochają, mają dużo większą łatwość zauważania w nas dobra niż my sami. Gdy usłyszysz odpowiedź, może się okaże, że jesteś w stanie ją przyjąć jako swoją?

W polu “MOJE WSPÓLNOTY” wpisz grupy, z którymi identyfikujesz się w jakikolwiek sposób – od rodziny, klasy, grupy przyjaciół, Oazy czy innej grupy religijnej, po te większe – parafię, Kościół, społeczeństwo. Pomyśl o każdej z tych grup, możesz zaznaczyć te, które są dla Ciebie szczególnie ważne i które rzeczywiście traktujesz jak swoją drużynę.

Na koniec pola z prawej strony: ludzie, na których możesz liczyć i ludzie, o których dbasz. To działa w dwie strony. wypełnienie pierwszego pola pozwoli zastanowić się nad tym, czy w tych relacjach jest wzajemność. Czy odpowiadasz dobrem i troską na dobro i troskę otrzymywane od innych? Może refleksja nad tymi relacjami pomoże Ci w sformułowaniu postanowień na ten Wielki Post?

Ustalamy strategię i planujemy osiągnięcia

Kolejne strony będą wymagać od Ciebie już konkretnych decyzji dotyczących przyszłości. Choć modlitwę, post i jałmużnę znamy dobrze – wracają do nas zawsze w Wielkim Poście – czasem ciężko te wezwania przenieść na swoją codzienność.

Proponujemy Ci, aby zacząć zawsze od pytania: Jakie ma z tego wyniknąć dobro?

Dobro w modlitwie – zbliżenie się do Jezusa i umocnienie relacji z nim. Dobro w poście – to wszystko, na co będziesz mieć czas i energię, gdy odmówisz sobie czegoś, co Cię za bardzo absorbuje. Dobro w jałmużnie – tego chyba nie trzeba tłumaczyć, choć czasem dając jałmużnę łatwo zapomnieć o tym, że jej główną motywacją ma być miłość do osoby, którą się obdarowuje.

Gdy podejmiesz te postanowienia, przejdź na stronę nr 6 – tam wpisujemy swoje cele. Jaki cel wyznaczasz sobie na ten Wielki Post? Może to być przeczytanie konkretnej księgi Pisma Świętego, może być wytrwanie w postanowieniach, wykorzenienie jakiegoś złego nawyku lub wyrobienie dobrego, poukładanie spraw w relacjach (np. przebaczenie i rozmowa wyjaśniająca trudną sytuację). Co chcesz osiągnąć w tym czasie? Wyznacz cel główny i mniejsze.

Dobry plan na start

Działamy jako Drużyna, dlatego nie da się przeżyć Wielkiego Postu poza wspólnotą Kościoła. Strona nr 7 ma Ci pomóc w tym, aby nie przegapić tego, co będzie się działo w Twoim kościele parafialnym (lub innym, do którego uczęszczasz w tym czasie). Sprawdź ogłoszenia parafialne i wynotuj sobie, kiedy w parafii odbywają się nabożeństwa wielkopostne i rekolekcje. Może to też dobry czas żeby zastanowić się nad poszukaniem wspólnoty dla siebie? Nawet jeśli nie chcesz jeszcze podejmować tego kroku, sprawdź, jaką ofertę parafia ma dla Ciebie jak chodzi o wspólnoty i wolontariaty.

Jeśli chcesz zainspirować się tym, jak my wypełniliśmy pierwsze strony planera, zapraszamy Cię do obejrzenia naszych filmów:

Wprowadzenia – cz. 1:

Paula: https://youtu.be/dZT6wbGPgvM

Patryk: https://youtu.be/Vb5_fRC96fk

Ksiądz Marcin: https://youtu.be/Et4zfP-Pczk

Wprowadzenia – cz. 2:

Paula: https://youtu.be/QwtSoR1CXiU

Patryk: https://youtu.be/2LXIUL7-RTI

Ksiądz Marcin: https://youtu.be/bNQeS_TeBeI

Powodzenia!